poniedziałek, 19 grudnia 2011

Składanie teleskopu na montażu EQ1

Właśnie wrzuciłem na "jutuba" kolejny filmik, w którym pokazuję jak poskładać do kupy teleskop na montażu paralaktycznym EQ1 - konkretnie Skywatchera SK1145EQ:



do opracowania został na razie materiał dotyczący montaży EQ2

czwartek, 17 listopada 2011

Pierwsze zdjęcie nieba

Całkiem niedawno byłem świadkiem rozmowy, w której początkujący obserwator nieba zadał staremu wydze pytanie, ile trzeba wydać na podstawowy zestaw sprzętu do astrofotografii. W odpowiedzi padła - jak przystało na astronomów - kwota astronomiczna, kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wzdrygnąłem się słysząc odpowiedź, bowiem, choć pod pewnymi względami wyga miał rację, to tak drastyczna kwota dotyczy bardzo zaawansowanych fotografii nieba, a tak na prawdę większość amatorów chce przede wszystkim rejestrować swoje obserwacje i poszerzać możliwości dostrzegania obiektów na niebie, a niekoniecznie rywalizować z wąskim gronem najlepszych i najbogatszych prawie profesjonalnych obserwatorów.

Czy zatem faktycznie musimy oddawać dzieci na badania medyczne lub części zamienne, oraz przymierać głodem żeby zrobić pierwsze zdjęcie nieba ? Zdecydowanie nie. Wystarczy statyw i aparat fotograficzny, optymalnie taki, który pozwala uzyskiwać czasy ekspozycji dłuższe od 30 sek. i który nie zamienia się w Moneta przy czułościach wyższych od 800 ISO. Optymalnym wyborem są wszelkiego rodzaju cyfrowe lustrzanki - bowiem mają niższe szumy od hybryd i kompaktów; jak również umożliwiają długie ekspozycje.

Najpopularniejsze wśród astrofotografów są Canony, co jest efektem sprytnej polityki firmy, która parę lat temu jeden ze swoich aparatów wypuściła w wersji specjalnie przygotowanej do fotografowania nieba (zastąpiono filtr odcinający innym, przepuszczającym znacznie szerszy zakres widma w kierunku podczerwieni) - jednak każda inna lustrzanka jest porównywalnie dobra. Pierścienie T są dostępne zarówno do Canonów jak i Nikonów, Pentaxów, Sony i Olympusów.

Drugim elementem jest solidny statyw fotograficzny.

To wystarczy żeby fotografować konstelacje, meteory, widok obracającej się sfery niebieskiej. Czyli kilkadziesiąt tysięcy złotych ??? Licząc lustrzankę - w dwóch można się spokojne zmieścić, a co więcej taki zestaw przyda się nie tylko do fotografowania nieba.

wtorek, 15 listopada 2011

Jak poskładać SkyWatcher BK1501EQ3-2

Akademia Astronomii - czyli mój kanał na jutubie... pierwsza moja konkretniejsza produkcja to film instruktażowy jak do kupy poskładać teleskop na montażu EQ3-2 (na przykładzie ciut nietypowego SKyWatchera SK1501EQ3-2)



czwartek, 10 listopada 2011

VII Ogólnopolskie Spotkania Astronomiczne OSA 2012

www.teleskopy.net wraz z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii o/Gliwice oraz Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają amatorów i miłośników astronomii na

VII Ogólnopolskie Spotkania Astronomiczne OSA 2012

które odbędą się się w Stacji Turystycznej "ORLE" w Górach Izerskich na terenie Izerskiego Parku Ciemnego Nieba - w tym roku planujemy spotkania wydłużyć o jeden dzień, a ich planowany termin to 16 do 29 sierpnia 2012 roku - szczegóły, program i rejestracja - VII OSA 2012

czwartek, 15 września 2011

Zaćmienia Słońca w 2012 roku


Od ponad roku planujemy z Jurkiem Arsobą wyprawę do Australii na całkowite zaćmienie. Jednak jakieś dwa tygodnie temu moją uwagę zwróciło zaproszenie portalu optyczne.pl na zaćmienie obrączkowe do USA. Niestety miejsc już nie ma, ale natchnęło to mnie do zastanowienia się, czy nie dałoby się tego zrobić dłużej, lepiej i taniej. Tydzień wstępnego planowania zaowocował pomysłem na dwutygodniowy wyjazd z Los Angeles do San Francisco przez ponad tuzin fotograficzno abstrakcyjnie pięknych miejsc, z zaćmieniem gdzieś po środku. Tak więc zapraszam wraz z Jurkiem na Wyprawę Fotograficzno- Zaćmieniową do USA w maju 2012 roku.

czwartek, 1 września 2011

nowy portal Ogólnopolskich Spotkań Astronomicznych

Po kilka latach funkcjonowania pierwszej wersji strony internetowej poświęconej Ogólnopolskim Spotkaniom Astronomicznym doszliśmy do wniosku, że nie spełnia ona już wymagań XXI wieku ;) - szybka decyzja i mamy nowy portal, oparty na WordPressie, z rozmaitymi bajerami i możliwościami. Zatem zapraszam na skyparty.pl